Aeroportul Internațional Craiova a marcat astăzi atingerea pragului de 500.000 de pasageri înregistrați de la începutul anului 2026. Pasagerul cu numărul 500.000 a fost înregistrat pe un zbor Londra (Luton) – Craiova operat de Wizz Air, principalul partener aerian al Aeroportului Internațional Craiova. Pasagera desemnată a fost o călătoare de origine greacă, se arată într-un comunicat al Aeroportului Internațional Craiova.

Pentru a celebra momentul, aceasta a primit un voucher în valoare de 600 de lei oferit de Wizz Air, alături de cadouri din partea partenerilor Aeroportului Internațional Craiova. „Performanța din acest an vine într-o etapă importantă pentru Aeroportul Internațional Craiova, după deschiderea noului terminal la finalul anului 2025. Cu o suprafață de peste 30.000 mp, infrastructură modernă și o capacitate proiectată de aproximativ 2 milioane de pasageri anual, noul terminal oferă condițiile necesare pentru susținerea dezvoltării traficului și pentru extinderea rețelei de destinații“, se mai arată în comunicat.
Wizz Air: „Suntem încântați să operăm zboruri din Craiova“
„Suntem mândri să marcăm această etapă importantă pentru Aeroportul Craiova, un partener cheie în creșterea companiei Wizz Air pe piața românească. Rețeaua noastră extinsă le permite pasagerilor craioveni să ajungă la o gamă largă de destinații europene, făcând mai simple ca niciodată călătoriile pentru a-și vizita prietenii și familia, în scop de agrement sau de afaceri. Suntem încântați să operăm zboruri din Craiova și să ne consolidăm angajamentul față de piața din România printr-o selecție diversificată de rute, servicii de cea mai înaltă calitate și excelență operațională”, a declarat Vera Jardan, Corporate Communications Manager la Wizz Air.
Sorin Manda, directorul AIC: „Am început anul 2026 într-un terminal nou, construit pentru viitor, iar astăzi vedem deja rezultatele acestei dezvoltări“
„500.000 de pasageri reprezintă mai mult decât o cifră. Este confirmarea faptului că investițiile realizate în Aeroportul Internațional Craiova, extinderea rețelei de destinații și parteneriatul dezvoltat cu operatorul aerian Wizzair răspund unei nevoi reale a întregii regiuni. Am început anul 2026 într-un terminal nou, construit pentru viitor, iar astăzi vedem deja rezultatele acestei dezvoltări. Le mulțumesc celor 500.000 de pasageri care ne-au ales de la începutul acestui an și, în egală măsură, partenerilor noștri și întregii echipe a aeroportului.
Un rol esențial în această evoluție îl are Wizz Air, alături de care am construit în timp o rețea puternică de conexiuni directe din Craiova. Ne dorim să continuăm în același ritm, să aducem noi destinații și să oferim pasagerilor cât mai multe opțiuni de călătorie direct de acasă, de pe Aeroportul Internațional Craiova. Pragul de astăzi este o etapă importantă, dar și un punct de plecare pentru ceea ce urmează”, a declarat Sorin Manda, Director General al Aeroportului Internațional Craiova.
Aproape 5 milioane de pasageri au zburat cu Wizz de la și către Craiova
De la lansarea operațiunilor Wizz Air pe Aeroportul Internațional Craiova în 2013 compania aeriană a transportat peste 4,8 milioane de pasageri. În ultimul an, au fost inaugurate trei rute WIZZ din Craiova către Paris Beauvais, Atena și Barcelona, iar începând cu 25 octombrie este programat și startul unei conexiuni mai convenabile către Veneția Marco Polo, înlocuind Veneția Treviso. Compania aeriană are acum la vânzare 14 rute către șapte țări cu plecare din Craiova

