Doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce au fost acuzați de comiterea mai multor fapte de ultraj împotriva unor agenți de poliție și jandarmi din orașul Balș. Decizia a fost luată de judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Balș, la propunerea Parchetului local.
Potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Balș, prin ordonanța emisă în data de 28 iulie 2025 s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva inculpaților:
- D.M., acuzat de trei infracțiuni de ultraj, două comise asupra unui agent de poliție și una asupra unui subofițer jandarm;
- P.M., acuzat de două infracțiuni de ultraj, comise asupra acelorași categorii de personal MAI.
Ce s-a întâmplat?
Conform anchetatorilor, în noaptea de 24 spre 25 iulie 2025, cei doi bărbați ar fi avut un comportament violent față de un echipaj de ordine publică aflat în patrulare, în contextul constatării unei contravenții rutiere. Atât agentul de poliție, cât și subofițerul jandarm care îl însoțea ar fi fost amenințați în mod repetat, agresiv și cu moartea de către inculpați, care au încercat să-i intimideze și au lovit și autospeciala MAI prezentă la fața locului.
La câteva ore după incident, inculpatul D.M. s-a prezentat la sediul Poliției Balș, unde a continuat seria de amenințări la adresa agentului, de data aceasta în prezența mai multor polițiști.
Măsuri dispuse
Cei doi au fost reținuți pentru 24 de ore, iar în cursul zilei de 29 iulie, procurorii au formulat propunerea de arestare preventivă, măsură care a fost admisă de instanță. Inculpații vor rămâne în arest preventiv pentru o perioadă de 30 de zile.
Cercetările în acest caz sunt desfășurate de procurori ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Balș, în colaborare cu polițiștii din cadrul Compartimentului Investigații Criminale al Poliției Orașului Balș.
Citește și: Olt: Tragedie pe o stradă din Sprâncenata. Un pieton a murit după ce a fost acroșat de un autoturism