Mii de persoane sunt așteptate la Novaci, în județul Gorj, pentru a lua parte la Festivalul Folcloric Păstoresc „Urcatul oilor la munte”, ajuns anul acesta la cea de-a 58-a ediție.
Evenimentul este organizat de Primăria și Consiliul Local Novaci, prin Casa de Cultură Novaci, și se va desfășura în zilele de 24 și 25 mai. Festivalul aduce în prim-plan una dintre cele mai vechi tradiții ale comunităților păstorești din zona Parângului, marcând plecarea ciobanilor cu turmele spre stânele de munte. Deși vremea rămâne instabilă, iar în Munții Lotrului persistă încă zăpada, crescătorii de animale sunt pregătiți pentru începutul transhumanței. Obiceiul urcării oilor la munte are atât o componentă practică, legată de activitatea pastorală, cât și una culturală, fiind o manifestare a identității și solidarității comunității locale, transmisă de-a lungul generațiilor.
Organizatorii încurajează participarea în costume populare și implicarea în parada portului tradițional. Un moment artistic special va fi reconstituirea „Popasului în vatra satului”, evocând oprirea ciobanilor în Novaci înainte de urcarea la munte, acompaniată de muzică, dansuri și obiceiuri străvechi. Dacă inițial era un eveniment local, destinat doar păstorilor din zonă, festivalul a crescut de-a lungul anilor, atrăgând comunități păstorești din diverse regiuni ale țării, inclusiv urmași ai celor care au practicat transhumanța pe distanțe mari.
Programul Festivalului:
SÂMBĂTĂ, 24 mai 2025
24 – 25 mai 2025: Târgul Tradițional organizat în Pădurea Hirișești;
Ora 11:00: Parcul Primăriei Novaci
Vernisajul expoziției de fotografie veche ”Novăcenii, imagini de poveste”
Moment poetic ”Vatra strămoșească”, întâlnire cu poeții Ileana Constantinescu și Florentina Cuteanu
Transhumanța. Istorie și tradiții, întâlnire cu foști și actuali practicieni ai transhumanței.
Ora 18.30 – Spectacol extraordinar ”Să dăm drumul dorului/ Pe cărarea muntelui!” partea I,
locația: scena din Pădurea Hirișești, în program: formații artistice novăcene, soliști locali, artiști și soliști surpriză din diferite zone folclorice ale României.
DUMINICĂ, 25 mai 2025:
Ora 10.00 (zona stradală din fața Primăriei Orașului Novaci):
Festivitatea de deschidere a festivalului,
”Obicei și tradiție novăceană” – spectacol prezentat de Ansamblul ”Nedeia” – Novaci
Parada portului, cântecului și dansului popular
”Românii, oameni frumoși” – spectacol format din scurte momente artistice prezentate de formațiile artistice invitate la festival.
– Invitați speciali:
Adina și Cătălin Dionaș
Ansamblul Artistic Profesionist ”Doina Gorjului”
Ora 13.30 (scena din Pădurea Hirișești):
Spectacolul ”Să dăm drumul dorului/ Pe cărarea muntelui”, partea a II-a – un adevărat regal folcloric prezentat de formațiile oaspete, care ne onorează cu prezența la a LVIII-a ediție a Festivalului Folcloric Păstoresc ”Urcatul oilor la munte”.
Citește și: Un Centru de zi pentru copiii aflați în risc de separare de familie va fi construit la Polovragi