16.7 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuropa League | Arsenal, eliminată la loviturile de departajare. Vezi cine continuă cursa!

Arsenal a fost eliminată din Europa League de Sporting Lisabona, care s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare, joi seară, chiar la Londra, în manşa secundă a optimilor de finală. În meciul tur, din Portugalia, a fost 2-2.

Scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri. „Tunarii“ au deschis scorul prin Granit Xhaka (’19), dar lusitanii au egalat după pauză prin Pedro Goncalves (’62). Oaspeţii au încheiat meciul în inferioritate, după ce Manuel Ugarte a primit cartonaşul roşu în minutul 118.

Loviturile de departajare au fost executate, în ordine, de următorii: Jeremiah St. Juste 0-1 (gol), Martin Odegaard 1-1 (gol), Ricardo Esgaio 1-2 (gol), Bukayo Saka 2-2 (gol), Goncalo Inácio 2-3 (gol), Leandro Trossard 3-3 (gol), Arthur Gomes 3-4 (gol), Gabriel Martinelli 3-4 (ratare – a apărat Antonio Adan), Nuno Santos 3-5 (gol).

Celelalte rezultatele înregistrate joi, în manşa secundă a optmilor de finală:

(+) Fenerbahce Istanbul – Sevilla FC 1-0. În tur: 0-2.
A marcat: Enner Valencia ’41 – penalti.

(+) Feyenoord Rotterdam – Şahtior Doneţk 7-1. În tur: 1-1.
Au marcat: Santiago Gimenez ’9, Orkun Kokcu ’24, ’38 – penalti, Oussama Idrissi ’49, ’60, Alireza Jahanbakhsh ’64, Danilo Pereira ’67 / Kevin Kelsy ’87.

SC Freiburg – (+) Juventus Torino 0-2. În tur: 0-1.
Au marcat: Dusan Vlahovic ’45 – penalty, Federico Chiesa ’90+5.
Cartonaş roşu: Manuel Gulde (Freiburg) 44.

Real Betis Sevilla – (+) Manchester United 0-1. În tur: 1-4.
A marcat: Marcus Rashford ’56.

Ferencvaros TC Budapesta – (+) Bayer Leverkusen 0-2. În tur: 0-2.
Au marcat: Moussa Diaby ’3, Amine Adli ’81.

Real Sociedad – (+) AS Roma 0-0. În tur: 0-2.
Cartonaş roşu: Carlos Fernandez (Real Sociedad) ’90+8.

(+) Union St.Gilloise – Union Berlin 3-0. În tur: 3-3.
Au marcat: Teddy Teuma ’18, Jean Thierry Lazare Amani ’63, Loic Lapoussin ’90+4.
Cartonaş roşu: Janik Haberer (Union) ’80.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon (14:00, ora României).
Finala se va juca în data de 31 mai, pe „Puskas Arena“ din Budapesta.

Citeşte şi: Alb-albaştrii, optimişti înaintea derbiului din Capitală