16.7 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Argentina şi Nigeria s-au calificat în optimi

Fotbal – Argentina şi Nigeria s-au calificat în optimi

Reprezentativa Nigeriei s-a calificat astăzi în optimile de finală ale Cupei Mondiale, în ciuda înfrângerii din meciul cu Argentina cu scorul de scor 3-2. Golurile argentinienilor au fost marcate de Messi ‘3, ’45+1 şi Rojo ’50, în timp ce pentru nigerieni a înscris Musa, în minutele 4 şi 47.

Nigeria: Enyeama – Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa – Musa, Onazi, Obi Mikel, Babatunde (’65, Uchebo) – Odemwingie (’80, Nwofor), Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi.

Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo – Gago, Mascherano, Di Maria – Messi (’63, Alvarez), Higuain (’90+1, Biglia), Aguero (’38, Lavezzi). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Cartonaşe galbene: Omeruo, Oshaniwa.

Au arbitrat: Nicola Rizzoli – Renato Faverani, Andrea Stefani (toţi din Italia).

Messi, pe urmele lui Maradona

După ce a marcat patru goluri în primele trei meciuri pentru Argentina la acest Mondial, Messi i s-a alăturat lui Maradona în galeria singurilor doi argentinieni care au marcat patru goluri consecutive la un turneu final mondial. Leo Messi a început acest Mondial la 26 de ani, cât avea și Maradona, când a condus Argentina spre titlul mondial în 1986, în Mexic. Ieri, 24 iunie, Messi a împlinit 27.

Lionel Messi a ajuns la 24 de goluri în ultimele 23 de partide pentru Argentina. Decarul formației lui Sabella a marcat cel mai rapid gol al Argentinei de la un Mondial din ultimii 20 de ani, în minutul al treilea al meciului cu Nigeria. Mai rapid ca el a fost doar Batistuta, în 1994, cu un gol înscris Greciei în minutul 2. Totodată, starul Barcelonei a marcat şi golul doi al Argentinei, în minutul 45+1 al partidei cu africanii, din lovitură liberă, egalându-l pe Neymar în fruntea clasamentului golgheterilor la acest turneu final, ambii având câte patru goluri, conform digisport.ro.

Messi este primul argentinian care înscrie din lovitură liberă la un Campionat Mondial, după Pasarella, în 1982, în meciul cu Italia. Trei din golurile marcate de decarul argentinian la acest turneu final au venit din afara careului, mai multe decât orice alt jucător.

Messi este al treilea fotbalist argentinian care marchează în trei partide consecutive la un Mondial, după Stabile (1930) și Corbatta (1958). În ultimele opt meciuri ale Argentinei, Leo Messi a înscris zece goluri.

La acest turneu final, doar columbianul James Rodriguez și Lionel Messi au marcat în toate cele trei partide din grupe.

Bosnia, victorie de palmares în faţa Iranului

Echipa Bosniei a obținut o victorie cu 3-1 în faţa Iranului, pe ”Arena Fonte Nova” din Salvador. Golurile au fost reuşite de Edin Dzeko ’23, Miralem Pjanic ’59 și Avdija Vrsajevic ’83, în timp ce Iranul a punctat prin Reza Ghoochannejhad ’82.

Bosnia: Asmir Begovic – Avdija Vrsajevic, Toni Sunjic, Emir Spahic, Sead Kolasinac – Anel Hadzic (’61, Ognjen Vranjes), Miralem Pjanic, Muhamed Besic, Tino Sven Susic (’79, Sejad Salihovic) – Edin Dzeko (’84, Edin Visca), Vedad Ibisevic. Selecționer: Safet Susic.

Iran: Alireza Haghighi – Jalal Hosseini, Amir Sadeghi, Pejman Montazeri, Mehrdad Pooladi – Andranik Teymourian, Javad Nekounam – Ashkan Dejagah (’68, Karim Ansarifard), Masoud Shojaei (’46, Khosro Heydari), Ehsan Haji Safi (’63, Jahan Bakhsh) – Reza Ghoochannejhad. Selecționer: Carlos Queiroz.

Cartonașe galbene: Besic / Karim Ansarifard.

Au arbitrat: Carlos Velasco Carballo – Roberto Alonso Fernandez, Juan Yuste (toți din Spania).

Clasamentul final al grupei F este următorul: 1. Argentina 9 puncte, 2. Nigeria 4, 3. Bosnia-Herţegovina 3, 4. Iran 1.

Argentina va întâlni în optimile de finală ocupanta locului secund din grupa E, iar Nigeria va înfrunta câştigătoarea grupei E, probabil pe Franţa.