19.8 C
Știri de ultima orăSportTenis / Austria a învins România cu 4-1, în Cupa Davis

Tenis / Austria a învins România cu 4-1, în Cupa Davis

Echipa de tenis a României a fost învinsă de Austria cu scorul de 4-1, la Wels, în primul tur al play-off-ului de menținere în grupa 1 a Zonei Europa-Africa a Cupei Davis, după ce Gerald Melzer l-a învins duminică pe Bogdan Borza cu 6-1, 7-5, informează Agerpres. Melzer, 27 de ani, locul 133 ATP, s-a impus în 67 de minute în fața tânărului și neexperimentatului Bogdan Borza (20 ani, 707 ATP) într-un meci fără miză, disputat pe sistemul 2 din 3 seturi.

În primul meci la simplu jucat duminică, Dominic Thiem a câștigat cu 7-6(2), 7-6(3), 6-3 în fața tânărului Nicolae Frunză.

Thiem, prima rachetă a Austriei (nr. 7 mondial), a obținut victoria după 2 ore și 20 de minute, la capătul unei partide în care Frunză (locul 611 ATP), la primul său meci de simplu în echipa de Cupă Davis a României, a oferit o replică peste așteptări, pierzând primele două seturi la tie break, diferența din clasamentul ATP dintre cei doi nepărând așa de mare cum este.

Sâmbătă, la dublu, perechea Nicolae Frunză/Horia Tecău a învins cuplul Dominic Thiem/Philipp Oswald cu 7-6(1), 6-2, 6-7(5), 6-3.

Vineri, în prima zi a competiției, Dominic Thiem îl învinsese pe Bogdan Borza cu 6-2, 6-2, 6-4, iar Gerald Melzer a trecut de Dragoș Dima cu 6-1, 6-1, 3-6, 6-1.

În al doilea tur al barajului pentru menținerea în grupa 1 valorică a Cupei Davis, România va înfrunta Israel, pe teren propriu, în perioada 20-22 octombrie.