20.6 C
Știri de ultima orăSportBox: Craioveanul Daniel Dumitru a câștigat titlul european

Box: Craioveanul Daniel Dumitru a câștigat titlul european

Campionul european Daniel Dumitru, alături de antrenorul său, Marcel Sîrba (stânga) şi de Fănel Trandafir (dreapta), preşedintele Asociaţiei Judeţene de Box Dolj

Pugilistul craiovean Daniel Dumitru a câștigat în această seară titlul de campion european la box, categoria cadeți, după ce s-a impus cu puțin timp în urmă în finala categoriei 76 kg ce s-a disputat la Râmnicu Vâlcea.

Craioveanul Daniel Dumitru a fost singurul pugilist român care a devenit campion european la competiţia de la Vâlcea (foto: Prosport)

Sportivul legitimat la CSM Craiova și antrenat de Marcel Sîrba l-a învins pe rusul Valeri Tadtaev în bătălia pentru aur.

România a încheiat această competiţie cu o medalie de aur, una de argint şi cinci de bronz.

În gala finală, rușii au făcut legea, cu 13 medalii de aur câștigate din 17 finaliști.