20.6 C
Știri de ultima orăSportLuptătoarele din Bănie s-au remarcat la un turneu internaţional în Turcia

Luptătoarele din Bănie s-au remarcat la un turneu internaţional în Turcia

received_1310527832366061

Practicanții luptelor libere de la cluburile craiovene au participat weekendul trecut la două competiții, unde au urcat pe podium. La Izmir (Turcia) a avut loc turneul internațional „Victory Cup“, iar Adina Irimia, de la CSM Craiova s-a impus la categoria 70 de kilograme. Sportiva este antrenată de Petre Banciu. Pe podium a urcat și Simona Zidaru (foto), de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“. Eleva lui Aurel Cimpoeru a obținut medalie de bronz la categoria 60 de kilograme. Alte două luptătoare de la „Trișcu“, din grupa antrenorului Valentin Boboșca, au pierdut primul meci disputat. Rebeca Bărăga a fost învinsă de o azeră la categoria 46 de kilograme, iar Ana Maria Cristescu a fost depășită de o sportivă din Turcia, la 43 de kilograme. În același timp cu concursul din Turcia, la București s-a desfășurat Memorialul „Alexandru Geantă“, unde trei sportivi de la „LPS Petrache Trișcu“, pregătiți de Aurel Cimpoeru, au urcat pe podium. Adriana Iovan (52 kg) s-a clasat pe primul loc, Ștefi Bora (46 kg) a ocupat locul doi, iar Alisa Bora (37 kg) a obținut locul trei.