14.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Atletico Madrid și Celta Vigo, în semifinalele Cupei Regelui Spaniei

Fotbal / Atletico Madrid și Celta Vigo, în semifinalele Cupei Regelui Spaniei

Fernando Torres (în roșu) și colegii săi de la Atletico au trecut de Eibar

Formațiile Atletico Madrid și Celta Vigo s-au calificat în semifinalele Cupei Regelui Spaniei după remizele înregistrate ieri seară, în manșa secundă a sferturilor.
Atletico a făcut 2-2 pe terenul celor de la Eibar, însă a stat la „umbra” victoriei din tur, obținută cu 3-0, și astfel continuă competiția. Golurile gazdelor au fost marcate de Serio Enrich (73) și Pedro Leon (80), replica elevilor lui „Cholo” Simeone venind prin Jose Maria Gimenez (49), respectiv Juanfran (85).
Eibar: Yoel – Capa, Dos Santos, Galvez, Pena – Rico (34, D. Garcia), Rivera – Dorrio (73, Enrich), Isasa (73, Leon), Bebe, Nano. Antrenor: J. Mendilibar.
Atletico: Moya – Juanfran, Gimenez, Savic, Lucas – Correa, Gabi, Niguez (62, Koke), Gaitan (74, Vrsaljko) – Gameiro (62, Carrasco), Torres. Antrenor: D. Simeone.

„Galacticii” n-au întors rezultatul cu Celta

În celălalt meci al zilei, Celta Vigo i-a ținut piept lui Real Madrid și a făcut tot 2-2, pe „Estadio de Balaídos”, și cum în meciul tur a câștigat, surprinzător, pe „Santiago Bernabeu” cu 2-1, și-a asigurat prezența în „careul de ași”. Golurile de ieri seară au fost marcate de Danilo (44 – autogol) și Wass (85), pentru gazde, respectiv Ronaldo (62) și Lucas (90), pentru „galactici”.

Ronaldo (stânga) nu are motive de bucurie după dubla cu Celta Vigo

Celta Vigo: Alvarez – Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny – Diaz, Radoja – Wass (88, S. Gomez), Aspas (90+3, Fontas), Bongonda – Guidetti (84, Jozabed). Antrenor: E. Berizzo.
Real Madrid: Casilla – Danilo, Ramos, Casemiro (89, Diaz), Nacho – Asensio (76, Lucas), Kovacic, Kroos, Isco (80, Morata) – Benzema, Ronaldo. Antrenor: Z. Zidane.
Alături de Atletico Madrid și Celta Vigo s-a mai calificat în semifinale și Alaves, care a trecut de Alcorcon cu 2-0 la general. În această seară, de la ora 22.15, se joacă manșa a doua a sfertului Barcelona – Real Sociedad, primul act fiind câștigat de catalani cu 1-0.