17.5 C
Știri de ultima orăSportViitorul Valea Fântânilor, victorioasă la Bâlta

Viitorul Valea Fântânilor, victorioasă la Bâlta

Viitorul Valea Fântânilor s-a impus la Bâlta (foto: facebook Valea Fântânilor)

Formația Viitorul Valea Fântânilor a câștigat prima ediție a Memorialului „Victor Geică“, turneu desfășurat la finalul săptămânii trecute în localitatea Bâlta, la startul căruia s-au mai regăsit și Voința Raznic, echipa locală – Jiul și FC Butoiești, din județul Mehedinți. Gruparea antrenată de Marian Roșiu și Ionel Amza a dispus în finală de Voința Raznic cu 4-3, disputa decizându-se după executarea loviturilor de departajare. În timpul regulamentar, mai exact după două reprize a câte 25 de minute fiecare, scorul a fost egal, 1-1, golurile fiind marcate de Gabriel Pârvu, pentru Valea Fântânilor, respectiv Iulian Pâslaru, pentru Raznic. S-a trecut direct la penaltiuri, unde s-a înregistrat 3-2, iar aici și-au trecut numele pe lista marcatorilor Gabriel Pârvu, Constantin Pârvulețu, Laurențiu Amza, respectiv Iulian Pâslaru și Claudiu Stancu.
Celelalte rezultate: Jiul Bâlta – Viitorul Valea Fântânilor 7-8 (2-2 în timpul regulamentar, 5-6 la penaltiuri), Voința Raznic – FC Butoiești 4-3 (1-1 în timpul regulamentar, 3-1 la penaltiuri); finala mică: Jiul Bâlta – FC Butoiești 2-5.
Lotul echipei câștigătoare, Viitorul Valea Fântânilor, îi cuprinde pe următorii: Ion Nicoleasa, Amza Laurențiu, Ion Ilie, Antonie Iacov, Constantin Pârvulețu, Gabriel Pârvu, Cristinel Buchete, Stelian Amza, Minel Matroiu, Aurelian Gheară, Nicolae Nicoleasa, Cristian Cârstea, Alexandru Cârstea, Mihai Glăvan, Ion Amza.
Partidele au fost arbitrate de Cristian Bunget și Alexandru Mirea (centrali), respectiv Sorin Telea și Claudiu Anghelescu (asistenți). Observator a fost Horațiu Stănescu, iar la eveniment a participat și președintele AJF Dolj, Silviu Bogdan.
Premierea a fost făcută de reprezentanții AJF Dolj, ajutați de oficialii formației CSO Filiași, președintele Florin Spânu și antrenorul Dragoș Bon, dar și de primarul Filiașiului, Ilie Gheorghe.