7 C
Știri de ultima orăSportCraiovenii, pe podium la Campionatul Balcanic de atletism

Craiovenii, pe podium la Campionatul Balcanic de atletism

România a ocupat locul al doilea în clasamentul final pe puncte la Campionatele Balcanice de atletism, găzduite sâmbătă și duminică de Complexul Sportiv „Nicolae Dobrin“ din Pitești. Prima poziție a fost ocupată de Turcia, cu 256,50 puncte, urmată de România, cu 236 de puncte, și de Grecia, 171,50 puncte etc. România a cucerit în total 22 de medalii, dintre care nouă de aur, șapte de argint și șase de bronz.
În ierarhia feminină, primul loc a fost ocupat de România, cu 137 puncte, urmată de Turcia, 129 puncte, Grecia, 111 puncte etc.
La masculin, Turcia a ocupat prima poziție, cu 127,50 puncte, urmată de România, 99 puncte, și Croația, 77 puncte.
Pe podium au urcat și atleți care reprezintă cluburi din Craiova: Andrei Ștefana, Mihaela Nunu și Adelina Pastor (CSM), (Ancuța Bobocel – CS Universitatea), și Florina Pierdevară, născută în Bănie, dar legitimată la Steaua.
Medaliile de aur au fost obținute de Florina Pierdevară (800 m), Roxana Elisabeta Bîrcă (3.000 m), Ancuța Bobocel (3.000 m obstacole), Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Ioan Zăizan (1.500 m), Beatrice Puiu (heptatlon), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), ștafeta feminină de 4×400 m (Adelina Pastor, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos, Bianca Răzor) și Alin Alexandru Firfirică (disc).
Argintul a fost adjudecat de Mihaela Nunu (800 m), Nicoleta Anghelescu (suliță) și Cristian Staicu (lungime), Mădălina Florea (5.000 m), Andrei Ștefana (3.000 m obstacole), Cosmin Dumitrache (110 m garduri) și Cătălin Zaharia (suliță).
Medaliile de bronz au revenit atleților Bianca Răzor (400 m), Cristina Sandu (triplusalt), Andrei Toader (greutate), Andreea Ogrăzeanu (200 m), Anamaria Nesteriuc (100 m garduri) și Valentin Voicu (800 m). Competiția găzduită de stadionul din Pitești a reunit peste 600 de sportivi din 17 țări.