marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportSurugiu a făcut legea cu Turnu Măgurele

Surugiu a făcut legea cu Turnu Măgurele

Surugiu

CS Podari s-a ținut de cuvânt față de suporterii săi, câștigând clar și spectaculos, scor 4-2, întâlnirea de sâmbătă, de pe teren propriu, cu nou promovata Sporting Turnu Măgurele, din etapa a 8-a a Ligii a III-a, seria 3. Elevii lui Dragoș Bon nu au început foarte bine confruntarea, au încasat un gol în minutul 19, autor fiind juniorul Alexandru Popescu, un produs al Academiei „Gică Popescu“, trecut și prin curtea celor de la CS Universitatea Craiova, dar și-au revenit pe parcurs. Doljenii au restabilit egalitatea prin Alexandru Dreșcă (30) și au intrat la cabine cu un avantaj de un gol, după ce Olivian Surugiu (foto, numărul 16) a marcat dintr-un penalti obținut de Neacșu (45). „Oli“ a repetat isprava din ediția trecută de campionat, când a reușit trei goluri împotriva celor de la SCM Pitești, iar în minutele 48 și 69 a înscris două goluri superbe, după acțiuni personale. Oaspeții au răspuns și ei spre final, Cristian Ilie marcând în minutul 72, dar nu au putut împiedica înfrângerea.
CS Podari: Mecea – Marcu, Dina, Dreșcă, Marinoiu – Șerban, D. Stancu(56, I. Sârmon) – Surugiu (73, Ciocioană), I. Badea, Preda – G. Neacșu (62, Cimpoeru). Antrenor: Dragoș Bon.
Turnu Măgurele: Prisăceanu – Știrbu (62, Cr. Ilie), Lică (84, Dumitru), Fodor, Mitrea – Mitran, V. Bădoi – Al. Popescu (70, Cr. Mihăiță), Urucu (55, E. Dică), L. Teleoacă – Dumitrescu. Antrenori: Mugur Bolohan, Valentin Bădoi.
În urma acestui succes, al patrulea în acest sezon, CS Podari a urcat pe locul 6.