20.6 C
Știri de ultima orăSportFotbal – CSU Craiova s-a impus în Gruia

Fotbal – CSU Craiova s-a impus în Gruia

Nuno Rocha a reaprins speranţa în tabăra alb-albastră (foto: csuc.ro)

CS Universitatea Craiova a reuşit victoria, scor 2-1, în partida disputată în această seară, în Ardeal, în faţa formaţiei CFR Cluj, contând pentru etapa a 13-a din Liga I. Gazdele au deschis scorul în minutul 47, prin Beleck, care a reluat de la şase metri, de lângă Kay, o pasă venită de pe dreapta, de la Jakolis. Alb-albaştrii au restabilit egalitatea în minutul 79, Rocha reluând de la un metru o centrare venită de pe stânga de la Vătăjelu. Lovitura de graţie a fost dată de Andrei Dumitraş, care a reluat de la opt metri o pasă a lui Mateiu (’90+2), după ce în faza anterioară Rocha nimerise bara.

CFR Cluj: Marc – Camora, Goian, Larie, Cristian Lopes (’83, Negruţ) – Gomelt, Petrucci – Nouvier (’70, Păun), Tiago Lopez, Jakolis (’81, Bruno) – Beleck. Antrenor: Francisc Dican.
CSU Craiova: Bălgrădean – Achim, Popov, Acka (’29, Dumitraş), Vătăjelu – Ivan (’85, Curelea), Kay, Mateiu, Băluţă – Bawab (’90+3, Bancu), Nuno Rocha. Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Larie ’51, Tiago Lopez ’72 / Acka ’13, Kay ’46.

Au arbitrat: Lucian Rusandu – Valentin Avram, Andrei Constantinescu; Marian Barbu.

Observatori: Ioan Onicaş, Valer Şulea.