14.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal – Pandurii Târgu Jiu, egalată în prelungiri de Dinamo

Fotbal – Pandurii Târgu Jiu, egalată în prelungiri de Dinamo

Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Dinamo, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I.

Oaspeţii au deschis scorul prin Essombe, care a şutat imparabil de la opt metri (’35), iar gorjenii au egalat în minutul 65, prin Filipetto, cu o lovitură de cap din centrul careului mare. Oltenii au intrat în avantaj graţie lui Ioan Hora, care a urmărit un balon respins de Cerniauskas după un şut al lui Ciucur (’80), însă victoria a fost spulberată în prelungiri, când Gnohere a marcat cu o lovitură de cap (’90+4).

Pandurii: R. Stanca – Unguruşan, Vasco, Filipetto, Momcilovici – Piţian, Droppa – M. Răduţ (’76, V. Munteanu), D. Nistor (’84, Al. Dan), Hora – M. Roman (’60, Ciucur). Antrenor: Edward Iordănescu.

Dinamo: Cerniauskas – Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip – Nedelcearu (’25, Feussi), Vojnovici – D. Rotariu, Palici (’73, Gavrilă), C. Matei – Essombe (’61, Gnohere). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Unguruşan ’25, Hora ’58, Vasco ’89, Ciucur ’90+5 / Nedelcearu ’17, Fai ’48, Palici ’63.

Au arbitrat: Lucian Rusandu – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu; Florin Mihai Marcu.

Observatori: Laszlo Sajtos, Mircea Călin.

În minutul 77, tehnicianul echipei Pandurii Târgu Jiu, Edward Iordănescu, a fost trimis în tribună din cauza protestelor vehemente.

Dan Nistor a primit un cartonaş galben pe banca de rezerve, în minutul 87.