19.8 C
Știri de ultima orăSportMarius Copil, eliminat de la Australian Open

Marius Copil, eliminat de la Australian Open

Tenismanul român Marius Copil a fost învins astăzi de elvețianul Stanislas Wawrinka, deținătorul titlului, cu 7-6 (4), 7-6 (4), 6-3, joi, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului.
Copil, de 24 ani, locul 194 ATP, a cedat după două ore și 16 minute de joc, perioadă în care a reușit 17 ași (Wawrinka doar 3). Numărul patru mondial a comis mai multe erori neforțate (39 față de 34), dar a reușit și mai multe lovituri câștigătoare (36-31). Elvețianul, după două seturi adjudecate în tiebreak, s-a impus în manșa a treia după un break venit la 4-3, după ce Copil a comis o dublă greșeală.
Tenismanul român, la prima sa participare pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem, a câştigat un cec de 50.000 de dolari australieni și 70 de puncte ATP. Wawrinka va juca în turul al treilea cu finlandezul Jarkko Nieminen, victorios cu 7-6 (4), 7-5, 7-5 cu germanul Matthias Bachinger.