marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportKaratiștii și-au confirmat valoarea la Europene

Karatiștii și-au confirmat valoarea la Europene

Craiovenii au cucerit o grămadă de medalii la Tirana

Karatiștii de la LPS „Petrache Trișcu“ și CS Universitatea Craiova s-au întors încărcați cu medalii de la Campionatul European de karate shotokan, încheiat recent la Tirana (Albania).
Competiția a fost de anvergură, reunind aproximativ 500 de sportivi, din 18 țări. România a avut „recoltă“ bogată de medalii, 18 de aur, 27 de argint și 34 de bronz. Sportivii de la LPS „Petrache Trișcu“ au câștigat 17 medalii, dintre care șase de aur, cinci de argint și șase de bronz. Medaliații cu aur au fost Ionuț Luță (kata echipe seniori), Gabriel Iordache (kumite, juniori, shobu ippon), Cristina Popescu (kumite, echipe, cadete), Aldana Lupeanu (kata, 12-13 ani), Mădălina Vasile (kumite, WKF, 12-13 ani) și echipa feminină de kumite 12-13 ani (Mădălina Vasile, Aldana Lupeanu, Isabel Călărașu). Pe locul doi s-au clasat Andreea Stoian – două medalii (kumite WKF juniori și kumite echipe junioare), Cristina Popescu (kata, cadete), Isabel Călărașu (kumite, shobu ippon, 12-13 ani) și Mădălina Vasile (kata, 12-13 ani). Pe treapta a treia a podiumului au urcat Ionuț Luță – două medalii (kumite, shobu ippon, seniori și kumite echipe seniori), Aldana Lupeanu – două medalii (kumite individual WKF 12-13 ani, 43 kg, și kumite shobu ippon, 12-13 ani), Andreea Stoian (kumite individual shobu ippon junioare), Isabel Călărașu (kumite, WKF, 12-13 ani). Cei trei karatiști de la CS Universitatea Craiova prezenți la Tirana au obținut mai multe medalii. Ionuț Mitrică și Eric Sos au concurat la seniori și au obținut câte patru medalii. Mitrică a luat trei titluri europene, la kumite individual – shobu ippon, kata individual și kata echipe,  şi o medalie de bronz la kumite individual shobu ippon, iar Sos a luat aur cu echipa de kata și trei medalii de bronz, la kumite individual shobu ippon, kumite individual WKF și kumite echipe.
Gabriel Iordache a obținut locul doi la kumite individual WKF juniori. „Rezultatele au fost peste așteptări, copiii s-au mobilizat și au obținut destul de multe medalii, ceea ce ne dă speranțe pentru competițiile viitoare“, a declarat Geri Mitroi, antrenorul medaliaților.