18.3 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportKaratiştii din Bănie s-au impus la Cupa României

Karatiştii din Bănie s-au impus la Cupa României

Karatiştii de la CS Universitatea Craiova şi LPS „Petrache Trişcu“, antrenaţi de Geri Mitroi, au participat zilele trecute la Cupa României de la Sibiu, o competiţie care a reunit peste 300 de sportivi. CS Universitatea a avut cinci reprezentanţi pe podium, aceştia cucerind două locuri întâi, două locuri doi şi un loc trei. Au câştigat Cupa României: Adnana Popa (kumite individual, U21, 60 kg) şi Ionuţ Mitrică (kata individual, U21). Mitrică a luat şi medalie de argint, la kata individual seniori, la fel ca şi colegul său Mihai Teiuşanu. Pe locul trei s-a clasat Anisia Iova (kata individual juniori). LPS „Petrache Trişcu“ a avut şapte clasări pe podium. Gabriel Iordache (kumite individual juniori, 68 kg) şi Ştefania Şelaru (kata individual cadeţi) au cucerit Cupa României, Cristina Popescu (kata individual cadeţi) s-a clasat pe locul doi, iar pe treapta a treia a podiumului au urcat Alexandra Rombu (de două ori, la kumite individual cadeţi, +54 de kilograme şi kata individual cadeţi), Adrian Toma (kata individual juniori) şi Rebeca Ghiluş (kumite individual, U21, 53 kg).