14.7 C
Știri de ultima orăSportRomânii au lăsat o impresie bună

Românii au lăsat o impresie bună

Cele trei formaţii româneşti, Rapid, Vaslui şi Steaua, participante în Liga Europa şi-au respectat promisiunile făcute înaintea confruntărilor de joi seară, obţinând cinci puncte din nouă posibile.
Rapid a debutat cu o victorie în grupa C, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 1-0 (Herea ’55), echipa israeliană Hapoel Tel Aviv. În minutul 90, de la Hapoel a fost eliminat Yadin, după o intervenţie la Surdu. După doar un minut, a fost eliminat şi Surdu, de la Rapid. În celălalt meci al grupei C, PSV Eindhoven a învins, pe teren propriu, cu 1-0 (1-0), echipa poloneză Legia Varşovia. În următoarea etapă, programată pe 29 septembrie, Rapid va juca, în România, cu PSV Eindhoven.
Un rezultat foarte bun l-a obţinut FC Vaslui, care a debutat cu o remiză în grupa D, scor 2-2 cu Lazio, la Roma, partidă în care italienii au jucat în inferioritate numerică din minutul 62.
Golurile au fost marcate de Cisse ‘35 (penalti) şi Sculli ‘71, pentru Lazio, respectiv Wesley ‘59, ‘63 (penalti), pentru FC Vaslui. În cealaltă partidă din această grupă, Sporting Lisabona a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0, pe FC Zurich. În runda a doua, moldovenii lui Viorel Hizo vor întâlni, pe teren propriu, pe FC Zurich.
Nici Steaua nu a făcut un meci rău în partida cu Schalke, în primul meci din grupa J, terminând la egalitate, scor 0-0, partida disputată la Cluj. În celălalt meci al grupei J, echipa israeliană Maccabi Haifa a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia cipriotă AEK Larnaca, printr-un gol reuşit de Ghadir ‘54. În etapa următoare, programată pe 29 septembrie, Steaua va juca în deplasare cu AEK Larnaca.
Iată toate rezultatele înregistrate joi seară, în prima etapă a fazei grupelor Ligii Europa: Grupa A: PAOK Salonic – Tottenham 0-0, Shamrock Rovers – Rubin Kazan 0-3; Grupa B: Hannover 96 – Standard Liege 0-0, Copenhaga – Vorskla Poltava 1-0; Grupa C: Hapoel Tel Aviv – Rapid Bucureşti 0-1, PSV Eindhoven – Legia Varşovia 1-0; Grupa D: FC Zurich – Sporting Lisabona 0-2, Lazio Roma – FC Vaslui 2-2; Grupa E: Dinamo Kiev – Stoke City 1-1, Beşiktaş – Maccabi Tel-Aviv 5-1; Grupa F: Slovan Bratislava – Athletic Bilbao 1-2, Paris Saint-Germain – Salzburg 3-1; Grupa G: AZ Alkmaar – Malmo 4-1; Austria Viena – Metalist Harkov 1-2; Grupa H: Club Brugge – Maribor 2-0, Birmingham City – Braga 1-3; Grupa I: Udinese – Rennes 2-1, Atletico Madrid – Celtic Glasgow 2-0; Grupa J: Maccabi Haifa – Larnaca 1-0, Steaua Bucureşti – Schalke 04 0-0; Grupa K: Wisla Cracovia – Odense 1-3, Fulham – Twente 1-1; Grupa L: Anderlecht – AEK Atena 4-1, Sturm Graz – Lokomotiv Moscova 1-2.