18.4 C
joi, 6 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportBronz pentru junioarele I de la CSS Caracal

Bronz pentru junioarele I de la CSS Caracal

Sala Sporturilor din Braşov a găzduit tuneul final al Campionatului Naţional de handbal pentru junioare I. Titlul naţional a fost obţinut de către LPS Iaşi, care a învins în finala mare formaţia SCM Corona Braşov, scor 26-21 (13-10). Pentru medalia de bronz s-au luptat  două echipe din judeţul Olt, LPS Slatina şi CSS Caracal. Chiar dacă slătinencele au condus mai mereu, jucătoarele de la CSS Caracal au reuşit să revină pe final şi s-au impus la o diferenţă de un gol, scor 27-26 (12-17). Pe locul cinci s-a clasat Chimia Râmnicu Vâlcea, urmată de două formaţii din Baia Mare,  CSŞ 2 şi Extrem, iar ultimul loc a fost ocupat de LPS Roman. La final s-au acordat şi premii speciale, câteva fiind obţinute de handbalistele oltene, după cum urmează: Maria Constantinescu (LPS Slatina) – cea mai bună extremă stânga, Anca Stoica (CSŞ Caracal) – cea mai bună extremă dreapta şi Laura Popa (LPS Slatina) – cel mai bun inter dreapta.