22.6 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportJudoka din Bănie, medaliaţi la Severin

Judoka din Bănie, medaliaţi la Severin

Sala Polivalentă din Drobeta Turnu Severin a găzduit, zilele trecute, două competiţii de judo: Campionatul Naţional de Ne Waza (luptă la sol), la categoriile de vârstă U11, U13, U15, U17 şi U20, dar şi Cupa Drobeta, competiţie internaţională care a reunit participanţi din opt ţări: Bulgaria, Turcia, Polonia, Ungaria, Belgia, Serbia, Croaţia şi România.
Reprezentanţii CSM şi LPS „Petrache Trişcu“ Craiova au fost prezenţi în număr mare la Severin şi au reuşit să obţină mai multe clasări pe podium, dar nici una dintre medalii nu a fost de aur.
Judoka din grupa antrenată de Mihai Voinea au câştigat cinci medalii la Campionatul Naţional de Ne Waza. Alice Iliuţă (categoria +40 de kilograme, U11) şi Floriana Văcaru (+44 de kilograme, U13) au urcat pe a doua treaptă a podiumului, în timp ce Theodora Călin (40 de kilograme, U11), Theodora Bleaju (44 de kilograme, U13) şi Delia Ciobanu (+44 de kilograme, U13) s-au clasat pe locul trei.
Sportivii antrenaţi de Cristian Mărgineanu şi Nicolae Pârvu (ambii de la LPS „Petrache Trişcu“) au câştigat trei medalii la Campionatul Naţional, plus alte cinci clasări pe podium la Cupa Drobeta.
Medaliaţi la naţionale, toţi cu bronz, au fost sportivii: Tania Ene (categoria 29 de kilograme, U13), Alberto Dincă (categoria 55 de kilograme, U15) şi Lorena Necula (categoria 48 de kilograme, U15).
La Cupa Drobeta, s-au evidenţiat: Tania Ene – locul 2, Anca Smarande – locul 3, Roxana Smarande – locul 3, Dincă Amberto – locul 3 şi Silviu Pârlea – locul 3.