15.1 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia, eliminată din primul tur al Cupei

Energia, eliminată din primul tur al Cupei

Energia Pandurii Târgu Jiu a ratat calificarea în semifinalele Cupei României la handbal masculin, fiind învinsă în primul tur al turneului de la Braşov de Universitatea Bucovina Suceava, scor 31-29 (11-11). Cu un singur pivot apt, Kapular, şi fără nici un ajutor din extreme, echipa lui Stângă a avut energie doar până în minutul 58, când cele două formaţii erau la egalitate, 28-28. Vasile Stângă s-a văzut nevoit să improvizeze în extrema dreaptă cu Criciotoiu, Enache sau Simovic, după ce Apolzan, singurul jucător pe acest post din lot, s-a accidentat la ultimul antrenament. Florea, pe extrema stângă, a fost inexistent, fiind de ceva timp într-o criză acută de formă. Acesta a reuşit un singur gol. În aceste condiţii, linia de nouă metri a dus greul, Simovic, cu 7 goluri, fiind cel mai bun marcator al meciului. Nici poarta nu a suplinit găurile din apărare, doar Ciobanu trecându-şi în cont câteva intervenţii, astfel că rezultatul este just. Energia a condus cu 2-0 în debutul meciului, dar Suceava a întors rapid rezultatul şi s-a distanţat la trei goluri, 9-6, diferenţa maximă înregistrată pe parcursul partidei. Gorjenii au intrat la cabine la egalitate, 11-11, dar au început slab actul secund, văzându-se conduşi din nou la trei goluri 15-12, după doar patru minute. Oltenii au avut puterea să revină şi să egaleze, 21-21 (min. 46), însă Suceava nu a cedat iniţiativa pe tabelă. Cu patru goluri consecutive, Truică a menţinut Energia în joc până în minutul 58, dar finalul a fost al moldovenilor, care s-au calificat în semifinale.