19.8 C
Știri de ultima orăSportEvans ştie cu mingea

Evans ştie cu mingea

Echipa Anaconda, în care a evoluat şi antrenorul divizionarei A, Energia Rovinari, Theo Evans, a câştigat prima ediţie a Cupei „Sport în Gorj" la streetball, la categoria „peste 20 de ani", desfăşurată în weekend la Târgu Jiu. Competiţia, organizată de Direcţia de Sport Gorj şi clubul CS Pandurii, a adunat în cele două zile de întreceri peste 100 de concurenţi înscrişi în 26 de echipe la patru categorii de vârstă. Theo Evans a fost încurajat de pe margine de elevii săi de la Energia Rovinari, dar şi de numeroşi admiratori. La categoria „peste 20 de ani", în competiţie s-au înscris şi două echipe din afara judeţului, Hoops, formată din doi bucureşteni şi un ploieştean, şi End 1, de la Petroşani. La categoria „peste 20 de ani", Anaconda a dispus în finala mare de Hoops, scor 15-10, la categoria 16-19 ani a câştigat Boston Celtics, scor 15-7 în finala cu Pandurashu, la 14-15 ani, Dream Team s-a impus la limită, scor 10-9, cu Toronto Târgu Mureş, iar la categoria sub 13 ani, The Kings a învins Triplu X, scor 15-7.