20.6 C
Știri de ultima orăSportTrei înfrângeri consecutive

Trei înfrângeri consecutive

Energia Rovinari a făcut figuraţie şi pe terenul formaţiei CS Otopeni, pierzând fără dubii, scor 89-66 (44-33), şi a sărit din locurile calificante în play-off, clasându-se după 12 etape disputate pe locul zece, cu 17 puncte. Şi de această dată, ultimul sfert l-a găsit pe Theo Evans resemnat, tolănit pe banca tehnică, în lipsă de soluţii, după ce Griffin s-a accidentat la cap, fiind transportat la spital, Barber s-a ales cu un pansament tot la cap, iar Apostol a fost eliminat pentru cinci greşeli. Gorjenii au contat doar în primul sfert, în care cele două echipe au alternat la conducere fără să se distanţeze la mai mult de patru puncte. Levar Seals de la Otopeni a luptat aproape de unul singur cu adversarii şi şi-a adus echipa în avantaj după primele zece minute, scor 18-17. Energia nu a mai ţinut pasul cu CS Otopeni în sfertul doi, iar la pauză tabela indica 44-33. Elevii lui Theo Evans au fost simpli cobai şi după pauză, mai ales că americanul nu a avut prea multe soluţii pe bancă. În criză de timp şi idei, Energia a forţat aruncările de trei puncte, care s-au transformat în contraatacuri rapide finalizate uşor de gazde. Ultimul sfert s-a jucat între români, fiind puţini străini pe teren la ambele formaţii, dar românii Otopeniului au fost cu multe clase peste cei ai Rovinariului, diferenţa de valoare fiind evidenţiată şi de scorul final: 89-66. Pentru Energia au punctat: Tyner (13 puncte), Troupe (19), Lupusavei (6), Ilie (1), Isleam (2), Apostol (6), Griffin (8), Amărgioalei (3), Barber (8). Au mai evoluat Stroescu şi Cole.