18.4 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportSCM-CSS Craiova a bătut Alexandria

SCM-CSS Craiova a bătut Alexandria

Baschetbalistele de la SCM-CSS Craiova au debutat cu dreptul în noul sezon al Diviziei A, învingând sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Teleorman Alexandria cu scorul de 69-62 (15-23, 15-7, 20-20, 19-12). Antrenorul Liviu Manea a mizat doar pe cele şase jucătoare transferate în vară, cele patru americance şi româncele Şipoş şi Simionca. Latoya Drake şi Brittany Mingo sunt printre sportivele remarcate în runda inaugurală, fiind pe primul loc în clasamentul recuperărilor,
respectiv al paselor decisive. Anca Şipoş a avut un procentaj bun de la trei puncte, cu patru aruncări reuşite din şapte încercări. Pentru SCM-CSS Craiova au evoluat: Drake (11 puncte, 17 recuperări), Huff (19 puncte, 10 recuperări), Şipoş (12 p, 11 recuperări), Simionca (9 puncte), Mingo (16 puncte). A mai intrat: Jackson (2p). De partea cealaltă, americanca Sherrilyn Michelle Mikus, singura jucătoare străină din lotul teleormănean, a marcat aproape jumătatate din punctele formaţiei sale, 28 de puncte, iar celelalte marcatoare importante au fost Rus (10) şi fosta jucătoare a Craiovei, Cristiana Cutaş (12). Celelalte rezultate înregistrate în prima etapă din seria Sud-Est: Sportul Studenţesc – Naţional Iaşi 44-63 şi Municipal Târgovişte – CS Olimpia Bucureşti 107-32. Rapid Bucureşti a stat.

Băieţii, codaşii Diviziei A

Echipa masculină de la SCM-U Craiova rămâne fără victorie şi după runda a cincea din Divizia A. Jucătorii pregătiţi de Paul Nicolae au fost învinşi sâmbătă, în deplasare, de CSU Sibiu, scor 100-78, şi rămân pe ultimul loc. Sibienii, pregătiţi de americanul Darnell Clavon, au dominat partida, câştigând toate cele patru sferturi (27-21, 32-24, 19-16, 22-17). La pauza mare, gazdele conduceau la o diferenţă de 14 puncte, graţie unui joc bun făcut de românul Haiduc. Sibiul a scăzut ca eficacitate în sfertul trei, atunci când Matic şi Harris au redus, la un moment dat, diferenţa la opt puncte. Nu a durat mult până ce gazdele şi-au revenit şi au încheiat partida în forţă. La SCM-U au evoluat: Tasic (8 puncte), Matic (19p), Răducan (4p), Harris (23p) şi Dragovic (12 p, 4 capace). Au mai intrat: I. Corneanu, Lăpădat, Paşca (8p), Albu, Andonie, Pacioga (4p). Miercuri, SCM-U Craiova dispută partida restantă cu Steaua Bucureşti, în Sala „Ion Constantinescu“, de la ora 18.00 (TVR3).