19.5 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportReal rămâne la şase puncte de Barca

Real rămâne la şase puncte de Barca

Real Madrid se menţine la şase puncte în spatele liderei FC Barcelona în clasamentul campionatului Spaniei, după disputarea meciurilor din etapa a 29-a. Madrilenii s-au impus la limită, cu 1-0, pe terenul formaţiei Malaga, prin golul marcat de Gonzalo Higuain în minutul 49. În alt meci, FC Barcelona a câştigat cu acelaşi scor, 1-0, întâlnirea de pe terenul echipei Real Valladolid, unicul gol al catalanilor fiind înscris de atacantul camerunez Samuel Eto’o, în minutul 40. Barcelona are 72 de puncte, în timp ce Real a acumulat 66 de puncte.
Pe poziţia a treia în clasamentul Primerei Division se situează FC Sevilla, care s-a impus cu 1-0 la Huelva, graţie reuşitei atacantului originar din Mali, Kanoute, care a punctat în minutul 33, din lovitură de la 11 metri. Alte rezultate din runda a 29-a: Almeria-Villarreal 3-0 (Negredo 7, Piatti 20, Mane 35), Real Betis-Numancia 3-3 (Garcia 9, Capi 84, Oliveira 89-penalti / Aranda 39, 90+5-penalti, Barkero 75-penalti), Athletic Bilbao-Real Mallorca 2-1 (Yeste 3-penalti, Martinez 83 / Marin 71). Aseară, după închiderea ediţiei, s-au jucat meciurile: Atletico Madrid – Osasuna, Espanyol – Deportivo La Coruna, Valencia – Getafe şi Sporting Gijon – Racing Santander.