18.4 C
joi, 6 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportOltchim a ajuns la a 19-a reuşită

Oltchim a ajuns la a 19-a reuşită

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a bifat a 17-a victorie din acest sezon şi se îndreaptă cu paşi repezi spre cucerirea unui nou titlu naţional. Elevele lui Radu Voina au primit vizita penultimei clasate, CSM Ploieşti, grupare antrenată de tehnicianul care a făcut istorie la Râmnicu Vâlcea, Gheorghe „Balamuc“ Ionescu. Oaspetele au jucat cu mare ambiţie şi au reuşit să ţină aproape de campioane, Oltchim conducând la pauză cu un avantaj minim, 20-19. Scorul a fost strâns până în minutul 35, când era 23-23, moment din care vâlcencele au apăsat pe acceleraţie şi şi-au mărit avansul. La final a fost 36-32 pentru Oltchim, care rămâne lideră a Ligii Naţionale de handbal feminin şi în mod normal nu mai poate pierde titlul naţional. Pentru Oltchim au marcat: Meiroşu – 1 gol, Pidpalova – 1, Neagu – 9, Shymkute – 7, Elisei – 2, Maier – 9, Szucs – 1, Borbaş – 2, Lecuşanu – 2, Ivan – 1 şi Vizitiu -1. Cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost Toma, cu nouă reuşite.

„Pot câştiga Liga Campionilor“

Gheorghe Ionescu a antrenat în trei rânduri la Oltchim Râmnicu Vâlcea şi a fost unul dintre cei mai iubiţi antrenori ai campioanelor. Suporterii l-au alintat „Balamuc“ pe actualul antrenor al ploieştencelor pentru temperamentul pe care-l avea pe banca tehnică. Gheorghe Ionescu crede că Oltchim poate ajunge departe în această ediţie a Ligii Campionilor: „Oltchim are o echipă extraordinară, este tot ce-şi doreşte un antrenor care vrea să facă performanţă. Părerea mea este că, în prezent, campioana României este o echipă completă. Cred că poate câştiga Liga, dar cu o condiţie: evoluţia jucătoarelor din teren să fie completată cu o prestaţie pe măsură a Luminiţei Huţupan Dinu“.