14.7 C
Știri de ultima orăSportNiculae şi Keşeru, învinşi în Franţa

Niculae şi Keşeru, învinşi în Franţa

Runda a 3-a din Ligue 1 nu a fost de bun augur pentru români. Atât Auxerre, echipa la care evoluează Daniel Niculae, cât şi FC Nantes, formaţia la care este legitimat Claudiu Keşeru, au pierdut meciurile pe care le-au disputat duminică, afundându-se astfel în subsolul clasamentului primei ligi din Hexagon.
Lăsat pe banca de rezerve de tehnicianul Jean Fernandez, Daniel Niculae a fost introdus pe teren în minutul 46, în locul lui Dudka, în partida pierdută duminică de Auxerre, pe teren propriu, cu scorul de 0-1 (Yahia ’30), în faţa lui Nice. „Nico“ nu a rupt gura târgului în acest meci, fiind notat cu 4 de redactorii prestigiosului cotidian L’Equipe.
Claudiu Keşeru a fost titular în echipa „canarilor“ în confruntarea pe care Bordeaux a câştigat-o, cu 2-0, în faţa nou-promovatei FC Nantes. Internaţionalul român de tineret a evoluat până în minutul 64, când a fost înlocuit cu Bekamenga. Cele două goluri ale acestei confruntări au fost marcate de argentinianul Fernando Cavenaghi, în minutul 6 (penalti) şi de brazilianul Fernando Menegazzo, în minutul 87.
Rezultatele complete înregistrate în runda a 3-a din Ligue 1: Auxerre – Nice 0-1 (Yahia 30), Rennes – Lille 2-1 (Cheyrou ’90+1, Sow ’90+4 / Cabaye ’34), Le Havre – Marseille 0-1 (Zenden ’55), Monaco – Caen 1-1 (Nimani ’51 / Leko ’73-autogol), Valenciennes – Lorient 3-1 (Pujol ‘2, Audel ’31, Pieroni ’89 / Gameiro ’50), Le Mans – Saint Etienne 1-0 (Helstad ’37), Sochaux – PSG 1-1 (Erding ’50-penalti / Sessegnon ’64), Nancy – Toulouse 0-0, Lyon – Grenoble 2-0 (Makoun ‘4, Benzema ’35), Bordeaux – Nantes 2-0 (Cavenaghi ‘6-penalti, Menegazzo ’87).