5.3 C
Știri de ultima orăSportValorile au ieşit la suprafaţă

Valorile au ieşit la suprafaţă

Atleta Yelena Isinbayeva a cucerit al doilea titlu mondial consecutiv în proba de săritură cu prăjina, ratând însă corectarea recordului mondial. Rusoaica a intrat în concurs la 4,65 metri, înălţime pe care a depăşit-o din prima încercare, a trecut apoi la 4,80, izbutind să treacă la a doua încercare, recordmana mondială (5,01 m) încheind finala de la Osaka cu trei încercări ratate la 5,02.
Marţi a fost programată şi finala probei feminine de săritură în lungime, podiumul fiind monopolizat de atlete din Rusia. Aurul i-a revenit Tatyanei Lebedeva (7,03 metri), argintul Lyudmilei Kolchanova (6,92 m), iar bronzul Tatyanei Kotova (6,90 m).
Aurul probei masculine de 400 de metri garduri a fost trecut în contul americanului Kerron Clement, care a fost cronometrat cu timpul de 47,61 secunde. Argintul i-a revenit dominicanului Felix Sanchez, cu 48,01 secunde, în timp ce polonezul Marek Plawgo a obţinut bronzul, corectând recordul naţional, cu 48,12 secunde.
Estonianul Gerd Kanter este noul campion mondial în proba de aruncare a discului, atletul baltic reuşind să se impună marţi cu o aruncare de 68,94 metri, podiumul fiind completat de germanul Robert Harting (66,68 m) şi de olandezul Rutger Smith (66,42 m).
Aşa cum era de aşteptat, Kenya a dominat finala masculină a probei de 3.000 de metri obstacole, cursa fiind câştigată de Brimin Kiprop Kipruto (8:13,82), pe locurile doi şi trei clasându-se conaţionalii săi Ezekiel Kemboi (8:16.94) şi Richard Kipkemboi Mateelong (8:17,59).
Kenya a cucerit medalia de aur şi în proba feminină de 800 de metri, Janeth Jepkosgei reuşind cel mai bun timp al carierei (1:56,04). Podiumul a fost completat de marocana Hasna Benhassi (1:56,99) şi de iberica Mayte Martinez (1:57,62).