20.6 C
Știri de ultima orăSportMureşan, locul 22

Mureşan, locul 22

Singurul român din Campionatul Mondial de motociclism viteză, Robert Mureşan, s-a clasat pe locul 22 în prima sesiune de calificări la clasa 125 cc, din cadrul Marelui Premiu al Germaniei, care se dispută la Sachsenring. Mureşan, pilot al echipei Derbi, a fost cronometrat cu timpul de 1’29'’505, după ce a parcurs 17 tururi. Timpul său este mai slab cu 2,575 secunde decât cel înregistrat de ungurul Gabor Talmacsi (Aprilia), cel care deţinea, ieri, pole-position-ul provizoriu. Coechipierul românului de la  Derbi, Michael Ranseder, a ocupat locul opt, având un timp cu 1,2 secunde mai bun decât cel al lui Mureşan.
Primele cinci locuri pe grila provizorie de start au fost, practic, rezervate de constructorul Aprilia, pe poziţia a şasea slasându-se cehul Lukas Pesek, de la Derbi. La antrenamentele libere, disputate vineri, înaintea primei sesiuni a calificărilor, Robert Mureşan a obţinut al 31-lea timp (1’31'’549) din 37 de concurenţi. Cel mai rapid a fost spaniolul Sergio Gadea (Aprilia), care pe grila provizorie de start s-a situat însă al patrulea.