19.8 C
Știri de ultima orăSportWerder ţine pasul cu Schalke 04

Werder ţine pasul cu Schalke 04

Werder Bremen păstrează încă şanse la câştigarea Bundesligii, după ce, duminică, s-a impus într-o manieră categorică, scor 4-1, la Berlin, în faţa Herthei, în etapa a 32-a a Bundesligii. Rosenberg a reuşit să marcheze trei goluri pentru oaspeţi, în minutele 18, 50 şi 82, cea de-a patra reuşită a „alb-verzilor“ purtând semnătura lui Diego ('60). Gilberto a marcat golul de onoare al berlinezilor în minutul 61. Hertha a evoluat în inferioritate din minutul 36, când a fost eliminat Simunic. Werder Bremen s-a apropiat la un punct de ocupanta locului al doilea, VfB Stuttgart, şi la două puncte de lidera Schalke 04. Hertha este pe locul 10.
În ultimul meci al etapei a 32-a, Arminia Bielefeld a furnizat una dintre surprizele rundei, impunându-se, cu 2-1, pe terenul echipei Bayer Leverkusen, aflată în lupta pentru un loc de Cupa UEFA. Wichinarek ('19) şi Kamper ('83) au marcat pentru Arminia, iar bosniacul Barbarez a înscris golul gazdelor. Leverkusen rămâne pe locul al şaselea, cu 45 de puncte, în timp ce Bielefeld ocupă locul 13, cu 39 de puncte, fiind scăpată de grijile retrogradării.