17.5 C
Știri de ultima orăSportBarcelona, din nou lidera

Barcelona, din nou lidera

Dupa ce a pierdut prima pozitie a clasamentului timp de 24 de ore, fiind devansata de FC Sevilla, FC Barcelona a redevenit lidera in Primera Division, duminica seara, dupa victoria cu 4-1 inregistrata la Mallorca, in etapa a 11-a.

Fara sa poata conta pe Eto’o, Messi si Saviola, toti accidentati, Frank Rijkaard l-a titularizat pe islandezul Eidur Gudjohnsen si acesta a deschis scorul in minutul 42, tot el marcând pentru 2-0 in minutul 58. Victor a redus din diferenta in minutul 70, iar putin mai târziu (’81), Mallorca a ramas in inferioritate numerica, dupa ce Varela a primit al doilea „galben“. Barcelona a mai punctat de doua ori in finalul meciului, prin Iniesta (’86) si Ezquerro (’90), ultimul fiind introdus de Rijkaard in locul lui Gudjohnsen.

Barcelona are cu un punct mai mult decât FC Sevilla si cu trei mai multe decât Real Madrid, ocupanta pozitiei a treia, care s-a impus, sâmbata, cu 3-1, in fata lui Racing Santander.

Românii nu au jucat

Celta Vigo, fara suspendatul Gabriel Tamas pe teren, a reusit o victorie pretioasa, 1-0, la La Coruna, gratie golului marcat de Nene, in minutul 72. Celta are 16 puncte si a urcat pe locul 11 in clasament.

Nici Laurentiu Rosu nu a jucat pentru Recreativo Huelva in partida cu Osasuna, câstigata pe teren propriu, cu 2-0 (Javi Guerrero ’45, Uche ’76). Cu 19 puncte, Huelva se afla pe pozitia a sasea in clasament.

Cosmin Contra nu a fost convocat de antrenorul Bernd Schuster pentru meciul pierdut de Getafe cu 1-0 (Abbondanzieri ’52-autogol) in deplasarea de la Villarreal. Getafe se afla pe locul al saptelea, cu 19 puncte.

Primera Division, etapa a 11-a

Rezultate: Real Madrid – Santander 3-1, FC Sevilla – Valencia 3-0, Real Sociedad – Betis Sevilla 0-0, Levante – Atletico Madrid 0-3, Villarreal – Getafe 1-0, Real Zaragoza – Gimnastic Tarragona 3-0, Recreativo Huelva – Osasuna Pamplona 2-0, Espanol Barcelona – Athletic Bilbao 3-2, Mallorca – FC Barcelona 1-4, Deportivo La Coruna – Celta Vigo 0-1.

Clasament: 1. Barcelona 26 de puncte; 2. Sevilla 25; 3. Real Madrid 23; 4. Zaragoza 22; 5. Atletico 20; 6. Recreativo 19; 7. Getafe 19; 8. Valencia 18; 9. Villarreal 18; 10. Deportivo 16; 11. Celta 16; 12. Mallorca 13; 13. Espanyol 12; 14. Levante 12; 15. Racing 11; 16. Betis 8; 17. Athletic 8; 18. Osasuna 8; 19. Nastic 5; 20. Real Sociedad 4.