18.3 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportDinamo Kiev are calificarea asigurata

Dinamo Kiev are calificarea asigurata

In mansa secunda a turului doi preliminar al Champions League, echipa ucraineana Dinamo Kiev, la care sunt legitimati românii Florin Cernat, Tiberiu Ghioane si Cristi Irimia, va primi astazi replica formatiei letone Metalurgs Liepaja. Diferenta de valoare dintre cele doua formatii a fost reliefata in tur, când Dinamo a câstigat in Letonia, cu 4-1. Chiar daca in meciul de astazi antrenorul Demianenko va utiliza, asa cum a anuntat, mai multe rezerve, echipa ucraineana nu poate rata victoria.

Pe arena „Luzhniki“ din capitala Rusiei, Spartak Moscova va juca astazi in compania gruparii moldovene Sherif Tiraspol. In tur, cele doua formatii au terminat la egalitate, 1-1, gazdele egalând in cel de-al doilea minut de prelungire al partidei, prin Omotoyossi, dupa ce Kovac deschisese scorul, in minutul 77, pentru Spartak. La fel ca si in partida de la Tiraspol, jucatorii români ai echipei Sherif, Cocis, Hutan, Florescu, Arbanas si Pârsa, sunt anuntati titulari pentru confruntarea de pe „Luzhniki“. In schimb, fundasul Adrian Iencsi are sanse mici sa joace la Spartak, antrenorul Vladimir Fedotov parând ca are un „dinte“ impotriva lui.

Liga Campionilor, turul al 2-lea preliminar

Programul partidelor care se vor disputa in mansa secunda a turului al doilea preliminar al Ligii Campionilor si rezultatele inregistrate in tur: Steaua Bucuresti (România) – ND Gorica (Slovenia) 2-0 in tur, Dinamo Kiev (Ucraina) – Metalurgs Liepaja (Letonia) 4-1, Spartak Moscova (Rusia) – Sherif Tiraspol (Moldova) 1-1, Legia Varsovia (Polonia) – Hafnarfjordur (Islanda) 1-0, Rabotnicki Skopje (Macedonia) – Debrecen (Ungaria) 1-1, Steaua Rosie Belgrad (Serbia) – Cork City (Irlanda) 1-0, Dinamo Zagreb (Croatia) – Ekranas Panevezys (Lituania) 4-1, Ruzomberok (Slovacia) – Djurgarden (Suedia) 0-1, Red Bull Salzburg (Austria) – FC Zürich (Elvetia) 1-2, Sioni Bolnisi (Georgia) – Levski Sofia (Bulgaria) 0-2, B36 Torshavn (Insulele Feroe) – Fenerbahce (Turcia) 0-4, MyPa Myllykoski (Finlanda) – FC Copenhaga (Danemarca) 0-2, Valerenga Oslo (Norvegia) – Mlada Boleslav (Cehia) 1-3, Siroki Brijeg (Bosnia-Hertegovina) – Hearts (Scotia) 0-3.