17.5 C
Știri de ultima orăSportFara pretentii la Urziceni

Fara pretentii la Urziceni

Alb-albastrii au fost invinsi la toate capitolele de Unirea Urziceni, la capatul unui meci in care nu au jucat nimic si s-au intrecut in gafe.

„O simpla partida de campionat“, acestea erau cuvintele lui Ovidiu Stinga inainte de meciul cu Unirea Urziceni, in ciuda faptului ca echipa gazda prezenta destule motive de ingrijorare. Daca in meciul cu Minerul Motru oficialii olteni puneau esecul pe seama juniorilor din teren, in partida de ieri scuzele nu au prea existat, Stinga având la dispozitie intreaga garnitura.

In ciuda acestui fapt, Universitatea nu a jucat nimic, nu a reusit sa-si creeze nici macar o ocazie clara de gol, primind lovitura de gratie cu doar câteva minute inainte de final, relansând involuntar campionatul.

Inca din primele secunde ale intâlnirii, gazdele si-au aratat intentiile vizavi de punctele puse in joc, insa Zaharia a fost blocat excelent de fiecare data de Ciuca. Iuresul elevilor lui Costel Orac
s-a stins treptat, Universitatea reusind sa domine pâna la pauza, firav insa. Ciuca a declansat prima tresarire a celor doua sute de suporteri olteni prezenti la fata locului, insa a reluat slab cu capul (‘7), fiind copiat intocmai de Dina, in minutul 23. Nici intentia lui Mitchell nu a fost rea, insa sutul australianului de la 25 de metri a ocolit buturile lui Preda (’26). Dupa tentativa lui Mitchell, juvetii, in ciuda faptului ca s-au apropiat de poarta adversa, nu au mai reusit nimic, defensiva gazdelor facându-si datoria cu brio. Nici Urziceniul nu a impresionat in prima parte a intâlnirii, gazdele irosind doar doua ocazii. Prima
l-a avut la origini pe Ciuca (’29). O gafa impardonabila a acestuia, pasa slaba spre portar (Bornescu ratând interventia), l-a pus intr-o pozitie favorabila pe Pojer, dar, spre norocul oltenilor, tabela a ramas neschimbata. Nici capitanul Epaminonda nu s-a dovedit mai norocos, sutul sau de la 20 de metri trecând putin peste poarta, Bornescu fiind prins pe picior gresit (’39).

Dupa pauza, craiovenii au fost in „pom“

Daca in prima parte a intâlnirii elevii lui Ovidiu Stinga au mai jucat ceva, in repriza secunda alb-albastrii au dovedit ca pot juca mai prost ca niciodata, intrecându-se in gafe. Practic, Universitatea a jucat fara „busola“, nereusind sa puna in pericol poarta adversa nici macar o data, singurul jucator care a mai incercat ceva fiind Baird. Cu toate ca „olandezul“ l-a introdus si pe Gane, a carui prezenta nu s-a simtit, craiovenii nu au contat in joc, devenind subit „carne de tun“ pentru gazde. Iuresul Unirii, mentinut pâna la final, i-a avut ca protagonisti pe Constantin, Epaminonda, Zaharia, Rusescu, de fapt aproape toata echipa, insa Bornescu a dovedit ca este numarul unu, salvând miraculos de fiecare data.

Norocul lui „Jose“ a disparut in cele din urma in minutul 86, când mingea trimisa din lovitura libera de Odoroaba a fost reluata imparabil cu capul, in plasa, de capitanul Epaminonda, nemarcat la sapte metri de poarta. Craiovenii, demoralizati, au incercat sa dreaga „busuiocul“, cautând egalarea, insa iesirile hazardate la atac se puteau solda cu un nou gol, acelasi Epaminonda sutând imprecis dintr-o pozitie favorabila.

Universitatea a pierdut, in afara celor trei puncte prin care s-a redus diferenta fata de urmaritoare, si siguranta tuturor suporterilor, care, dupa prestatia lamentabila de ieri, si-au pus mâinile in cap gândindu-se ca urmeaza meciul cu Petrolul, iar promovarea directa nu mai este certa.

Unirea Urziceni – Universitatea 1 – 0

• Stadion „Valahorum“, spectatori: 2.000.

• A marcat: Epaminonda ’86.

Unirea: St. Preda – I. Voicu, Epaminonda, Vatavu, Filatov – Odoroaba, Pojer, Cr. Vlad, Constantin (’82, Bogdanovici) – Zaharia (’90, Gheorghe), Rusescu. Antrenor: Costel Orac.

Universitatea: Bornescu – Ciuca, D. Stoica, Mitchell – Dananae, Stinga, Stavaru (’78, Stemat), Saceanu, Velcovici – Dina (’64, Gane), Baird. Antrenor: Ovidiu Stinga.

• Cartonase galbene: Cr. Vlad, Pojer / Mitchell, Velcovici.

• Au arbitrat: M. Salomir – A. Florescu, C. Florescu.

Divizia B, seria a II-a, etapa a 23-a

• Rezultate: Minerul Motru – Petrolul Ploiesti 1-2, Inter Gaz – CS Otopeni 2-1, Astra Ploiesti – Dacia Mioveni 2-1, CSM Vâlcea – FC Caracal 0-2, FC Sibiu – Juventus Bucuresti 1-3, Poiana Câmpina – Dunarea Giurgiu 1-0, Unirea Urziceni – Universitatea Craiova 1-0. Partida Rapid II – Dinamo II se joaca astazi.

10. Inter Gaz 23 7 7 9 23 – 29 28

11. Minerul Motru 23 6 9 8 20 – 18 27

12. Astra 23 8 3 12 29 – 38 27

13. Rapid II 22 7 1 14 18 – 46 22

14. Juventus 23 5 5 13 25 – 34 20

15. Dinamo II 22 4 7 11 20 – 30 19

16. FC Sibiu 23 3 5 15 10 – 35 14

* – echipa penalizata cu doua puncte pentru neindeplinirea baremului

• Etapa viitoare (6 mai): Petrolul Ploiesti – Universitatea Craiova, CS Otopeni – Minerul Motru, Dacia Mioveni – Inter Gaz, Dinamo II – Astra Ploiesti, FC Caracal – Rapid II, Juventus – CSM Vâlcea, Dunarea Giurgiu – FC Sibiu, Unirea Urziceni – Poiana Câmpina.