7 C
Știri de ultima orăSportSahtior s-a impus in Germania

Sahtior s-a impus in Germania

Mircea Lucescu a reusit cu Sahtior Donetk sa se impuna cu 1-0 in deplasarea de la Genselkirchen, obtinind calificarea in optimile Cupei UEFA in dauna lui Schalke 04, grupare care este egala lui Bayern in Bundesliga. Germanii aveau avantajul unui rezultat de egalitate, 1-1, scos in Ucraina, insa, pe teren propriu, nu au mai miscat, tactica gindita de „Il Luce“ atingindu-si scopul. Unicul gol al meciului a fost inscris de nigerianul Agahowa, in minutul 22. Singurul jucator român care a evoluat la Sahtior a fost fundasul Razvan Rat, acesta raminind in teren pe toata durata celor 90 de minute, in timp ce Barcauan si Stoican au stat pe banca de rezerve. Al patrulea român din trupa lui Lucescu, Daniel Florea, nu a facut parte din lot, foarte probabil el urmind sa fie cedat la alta echipa.

Cealalta formatie ucraineana, Dinamo Kiev, a parasit insa competitia, fiind invinsa pe „El Madrigal“ de Villarreal cu 2-0. Dupa 0-0 in tur, spaniolii au lamurit lucrurile inca din prima repriza, cind au marcat prin Figueroa (’20) si Cazorla (’33). In partea secunda, cind a fost introdus si mijlocasul român Florin Cernat (’46), oaspetii au alergat dupa egalare, mai ales ca au avut si superioritate numerica, Riquelme fiind eliminat in minutul 42, dar nu au putut depasi apararea gazdelor, care mai puteau marca pe contraatac.

Dintre „stranierii“ români angrenati in Cupa UEFA, in competitie a mai ramas, in afara contingentului de la Sahtior, doar Marius Niculae, rezerva la victoria lui Sporting la Rotterdam. Cu Mitea si Lobont pe banca, Ajaxul nu a putut tine de avantajul din tur (1-0) si a fost invinsa la Auxerre cu 3-1, francezii izbutind golul calificarii in finalul meciului.

Celelalte rezultate

Iata si celelalte rezultate inregistrate joi seara, in saisprezecimile de finala ale Cupei UEFA:

AZ Alkmaar – Aachen 2-1 (Galen ’62, Mathijsen ’80 / Meijer ’62; in tur 0-0), Austria Viena – Athletic Bilbao 0-0 (meci tur), Auxerre – Ajax Amsterdam 3-1 (Kalou ’30, Cheyrou ’55, Mathis ’86 / Babel ’36; in tur 0-1), Benfica Lisabona – TSKA Moscova 1-1 (Karadas ’64 / Ignashevitch ’50; in tur 0-2), Dnipropetrovsk – Partizan Belgrad 0-1 (Radovic ’87; in tur 2-2), Feyenoord – Sporting Lisabona 1-2 (Hofs ’89 / Muniz ’62, Rochemback ’83; in tur 1-2), Lille – FC Basel 2-0 (Moussilou ’37, Acimovic ’78; in tur 0-0), Middlesbrough – Grazer AK 2-1 (Morrison ’19, Hasselbaink ’61 / Bazina ‘9; in tur 2-2), Newcastle United – Heerenveen 2-1 (Breuer ’10-autogol, Shearer ’21 / Bruggink ’80; in tur 2-1), Zaragoza – Fenerbahce 2-1 (Galletti ’12, Savio ’72 / Sousa ’87; in tur 1-0), FC Sevilla – Panathinaikos Atena 2-0 (Makukula ’80, Correira ’90; in tur 0-1), Sochaux – Olympiakos Pireu 0-1 (Stoltidis ’67; in tur 0-1), VfB Stuttgart – Parma 0-2, dupa prelungiri (Marchionni ’98, Pisanu ‘119; in tur 0-0).