« Alte articole din categoria Eveniment
Ameninţare cu bombă la şcoală
Eveniment - Eugen MARUTA
(citeste alte articole de acelasi autor »)
Elevii s-au bucurat de pauza prelungită dintre oreCâteva sute de copii au fost evacuaÅ£i ieri la prânz din Åžcoala Generală „Voievod Litovoi“ din Târgu Jiu, în urma unei ameninţări cu bombă, transmisă, cel mai probabil, de un elev inconÅŸtient.
Åžcoala Generală „Voievod Litovoi“ a semănat ieri cu un platou de filmare, fiind înÅ£esată de mascaÅ£i ÅŸi de specialiÅŸti antitero, care au căutat o bombă inexistentă. Potrivit Inspectoratului de PoliÅ£ie al JudeÅ£ului Gorj, la Serviciul Unic de Urgenţă 112 a fost primit un apel prin care s-a anunÅ£at existenÅ£a unei bombe în incinta Åžcolii Generale, dispozitivul urmând să fie detonat. IntraÅ£i în alertă de gradul zero, poliÅ£iÅŸtii ÅŸi specialiÅŸtii antitero au descins la unitatea de învăţământ, conform procedurilor, cu toate că au luat încă de la început în calcul ipoteza ca ameninÅ£area să fie falsă. Un prim indiciu în acest sens a fost vocea de copil a celui care a anunÅ£at amplasarea dispozitivului explozibil în ÅŸcoală. Unitatea de învăţământ a fost răscolită de poliÅ£iÅŸti, care, în cele din urmă, au renunÅ£at la căutarea bombei, dar nu ÅŸi a celui care a transmis ameninÅ£area.
Elevii s-au distrat în pauza prelungită
Cele câteva sute de elevi, scoÅŸi din sălile de clasă pentru a nu fi puÅŸi în pericol de o eventuală explozie, au profitat de pauza prelungită. PoliÅ£iÅŸtii nu exclud varianta ca persoana care a pus pe jar conducerea ÅŸcolii ÅŸi a transmis oamenilor legii alarma falsă să fie elev în cadrul unităţii de învăţământ. Din păcate, în cazul în care va fi identificat ÅŸi are sub 14 ani, nu copilul va fi tras la răspundere, ci părinÅ£ii acestuia. „A trebuit să îndeplinim toate procedurile legale, pentru că aÅŸa ne cere legea. Åžcoala a fost evacuată ÅŸi elevii au stat în curtea unităţii de învăţământ până când specialiÅŸtii au scotocit peste tot ÅŸi până la urmă s-au asigurat că a fost vorba de o alarmă falsă. Copiii au reintrat în sălile de curs ÅŸi au continuat orele. Din păcate, a fost creată panică, alÅ£ii s-au distrat. Probabil că unii s-au speriat ÅŸi oarecum este justificată teama. Îl căutăm în continuare pe cel care a sunat la 112 ÅŸi, cel mai probabil, părinÅ£ii copilului vor fi cei care vor suporta consecinÅ£ele, iar legea este foarte dură în astfel de cazuri“, a declarat IonuÅ£ Daniel Tică, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de PoliÅ£ie al JudeÅ£ului Gorj.