22.8 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiVolei (m) / SCMU nu a forțat și toate punctele le-a luat! Craiova s-a impus în Ardeal

SCMU Craiova s-a impus sub „Feleac“, sâmbătă după masă, împotriva Universității Cluj și astfel a mai adăugat trei puncte importante în clasamentul Diviziei A. La final, tabela a indicat 3-0 (25-15, 26-24, 25-21) pentru formația lui Dănuț Pascu, care s-a instalat pe locul al treilea în campionat. Partida a contat pentru etapa a 16-a.

Alb-albaștrii au jucat foarte bine în prima secvență și au câștigat fără probleme, scor 25-15. Imediat apoi, oltenii s-au relaxat, iar gazdele au avut șansa aproape unică de a obține un set mare împotriva Craiovei. Nu a fost așa în cele din urmă, pentru că experiența și valoarea și-au spus cuvântul, iar scorul s-a făcut 2-0 (26-24). Setul al treilea a fost și ultimul, pentru că trupa lui Pascu a închis jocul cu 25-21.

SCMU Craiova: Stöhr 12 puncte, Ćuk 8, Hernandez 7, Călin 11, Paez 3, Ćulafić 17 – Diaconescu (L). Au mai intrat: Jimenez și Ocunschi 1.

Pentru SCM Universitatea Craiova urmează un meci complicat, pe terenul campioanei Arcada Galați.