25.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiVolei (m) / Meci fabulos, final pe măsură! Craiovenii, triumfători în duelul cu Zalău

Voleibaliștii de la SCMU Craiova au câștigat, sâmbătă seară, unul dintre cele mai palpitante meciuri din acest sezon. Formația olteană s-a impus în propriul fief în fața celor de la Zalău cu scorul de 3-2 (24-26, 25-20, 25-16, 21-25, 22-20), la capătul unui meci intens, cu răsturnări de scor și mult spectacol. Partida a contat pentru etapa a 15-a din Divizia A1.

Primul set al întâlnirii a fost echilibrat. Craiova a avut minge de set la 24-23, însă oaspeții au reușit trei puncte la rând și au trecut la conducere (24-26). Oaspeții au început setul secund cu patru puncte consecutive (0-4), însă băieții lui Dănuț Pascu au revenit în joc. Mai întâi au egalat la 7-7, iar apoi s-au desprins decisiv (25-20), notează SportulDoljean.

Actul al treilea a fost unul fără istoric, pentru că oltenii s-au impus clar, 25-16. Sălăjenii au arătat mult mai bine în sfertul cu numărul 4 și au trimis jocul în setul decisiv după 25-21. Echilibrul s-a menținut în setul decisiv. Craiova a avut mai mereu două puncte avans, dar primele mingi de meci le-au avut oaspeții (13-14, 15-16). Au urmat apoi două mingi de meci ale oltenilor (17-16, 18-17) și câte una de fiecare parte (18-19, 20-19). Cei care au închis meciul și s-au bucurat de victorie până la urmă au fost oltenii lui Dan Pascu, scor 22-20.

SCMU Craiova: Stöhr 11 p, Ćuk 14 p, Hernandez 23 p, Călin 17 p, Paez 4 p, Ćulafić 14 p – Diaconescu (L). Au mai intrat: Jimenez, Ocunschi, Tarța.