15.9 C
Știri de ultima orăSportVoleiVolei (f) / Start bun în preliminariile Euro! România a dispus la zero de Kosovo

Selecţionata României a învins echipa Kosovo cu 3-0 (25-17, 25-16, 25-22), miercuri, la Ankara, în Grupa B a zonei balcanice a preliminariilor pentru Campionatul European de volei feminin Under-17 din 2023. Echipa antrenată de Adrian Radu a câştigat într-o oră şi 19 minute.

Joi, România va înfrunta Republica Moldova, iar vineri e programat meciul cu Bulgaria, informează Agerpres.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în semifinale, iar câştigătoarea turneului se va califica direct la turneul final al Campionatului European, care va avea loc în perioada 11-22 iulie, în oraşele Vrnjacka Banja (Serbia) şi Bekescsaba (Ungaria). Formaţiile clasate pe locurile 2-5 vor participa la al doilea tur de calificări, organizat în primăvară.

Citeşte şi: Gata şi cu Begu! Irina a pierdut cu Siegemund, iar România nu mai are reprezentante la AO