17.9 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiSCMU Craiova, în semifinalele Cupei după o nouă victorie cu Ştiinţa Bucureşti

SCMU Craiova, în semifinalele Cupei după o nouă victorie cu Ştiinţa Bucureşti

După victoria de sâmbătă, din campionat, SCMU Craiova a învins-o pe Ştiinţa Bucureşti şi duminică, în manşa retur din faza sferturilor de finală ale Cupei României. Acum, scorul a fost 3-1 (19-25, 25-13, 25-16, 25-17) pentru alb-albaştri, care şi-au asigurat prezenţa în Final Four-ul competiţiei şi în acest sezon. Reamintim că primul meci din sferturi s-a încheiat 3-0 pentru SCMU.

Primul set al întâlnirii a avut o desfăşurare mai puţin întâlnită. De la scorul de 17-12 în favoarea Craiovei, când nimeni nu se mai gândea la altceva, oaspeţii au avut o revenire de zile mari şi au trecut în faţă pe tabelă după 25-19. Pe fondul unei relaxări evidente, SCMU a cedat primul act, dar au urmat trei seturi perfecte pentru trupa lui Pascu. Treptat, alb-albaştrii s-au impus cu 25-13, 25-16 şi 25-17 şi astfel au pătrun fără probleme în semifinalele competiţiei.

Pentru SCMU Craiova va urma un meci de foc în campionat, pe terenul lui Dinamo. Partida este programată vineri.

Citeşte şi: SCM Craiova a „detonat bomba“! Victorie uriaşă la Brăila în doar 10 jucătoare