20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBianca Andreescu a surprins plăcut! Succes meritat la debutul în Roland Garros

Bianca Andreescu a surprins plăcut! Succes meritat la debutul în Roland Garros

Revenită pe teren după o pauză de mai bine de nouă luni, Bianca Andreescu s-a impus în fața spaniolei Sara Sorribes Tormo (43 WTA), scor 7-5, 6-1, în runda inaugurală de la Roland Garros.

Primul set s-a jucat pe contre, iar cele două oponente s-au întrecut în greșeli. În cele din urmă, Andreescu a avut câștig de cauză înainte de tiebreak. Bianca a intrat mult mai bine în setul secund, a pierdut un singur game și și-a asigurat calificarea după o oră și 35 de minute.

În turul al doilea, Bianca Andreescu o va întâlni pe rusoaica Anna Kalinskaya (25 WTA).

Citeşte şi: Adio, Roland Garros? Rafael Nadal, eşec în faţa lui Zverev în poate ultimul lui joc în Hexagon