20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisCe victorie! Jaqueline a făcut un meci mare cu Frech și e în turul doi la Madrid

Ajunsă pe tabloul principal din calificări, Jaqueline Cristian a trecut cu bine de runda inaugurală a turneului „WTA 1000” de la Madrid. Românca a obținut victoria în fața polonezei Magdalena Frech (51 WTA), scor 7-5, 6-2.

Jucătoarea din Polonia a început perfect meciul și a condus cu 5-1, ratând două mingi de set. Cu trei break-uri și șase game-uri câștigate consecutiv, Jaqueline a întors soarta partidei și a câștigat primul set aproape nesperat. Cristian a început perfect al doilea set, a făcut rapid 5-0 și în ciuda celor două mingi de meci ratate, și-a asigurat calificarea după o oră și 40 de minute de joc.

Pentru că a trecut de primul tur, românca și-a asigurat un cec în valoare de 30.255 de euro. De asemenea, ea a primit și 35 de puncte în clasamentul WTA.

În turul al doilea, Jaqueline Cristian o va întâlni pe ceha Barbora Krejcikova (27 WTA).