16.6 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana merge din bine în mai bine! Succes important cu Kudermetova la Dubai

Sorana merge din bine în mai bine! Succes important cu Kudermetova la Dubai

Sorana Cîrstea a obținut calificarea în optimile turneului WTA de la Dubai, după ce a învins-o în două seturi pe Veronika Kudermetova, scor 6-1, 6-4. Cea mai bine clasată jucătoare a României a avut nevoie de o oră și 30 de minute pentru a trece de Veronika Kudermetova (19 WTA), la capătul unui meci decis în două seturi.

Românca a dominat jocul, mai ales în primul set, obţinând a treia sa victorie în patru confruntări cu Kudermetova (26 ani, 19 WTA). Cîrstea a câştigat cu acelaşi scor (6-1, 6-4) prima confruntare, în 2016, în sferturi la Biarritz, apoi a ieşit învingătoare în 2021, în primul tur la US Open, cu 7-6 (7/5), 3-6, 6-0, iar rusoaica a obţinut singurul său succes în 2022, în semifinale la Istanbul, cu 6-3, 6-3.

Cîrstea, care şi-a asigurat un cec de 36.454 de dolari şi 120 de puncte WTA, va juca în optimi contra croatei Donna Vekic, care a reuşit să producă o mare surpriză marţi, învingând-o pe belarusa Arina Sabalenka. Sorana Cîrstea are 3-2 în meciurile directe cu Vekic (27 ani, 31 WTA).

Citeşte şi: Monica Niculescu, eliminată încă din primul tur de la Dubai