16.6 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu, eliminată încă din primul tur de la Dubai

Monica Niculescu, eliminată încă din primul tur de la Dubai

​Perechea formată din Monica Niculescu și Magda Linette a fost eliminată, luni, în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de categorie „WTA 1000” de la Dubai. Echipa româno-poloneză a fost învinsă de favoritele 7, Hao-Ching Chan (Taiwan) și Giuliana Olmos (Mexic), scor 1-6, 6-2, 10-4. Meciul a durat o oră și 20 de minute.

Pentru prezenţa în primul tur, Monica şi Magda vor primi 9.100 de dolari şi 10 puncte în clasamentul WTA de dublu.

Campioane en-titre la dublu sunt rusoaicele Veronika Kudermetova și Liudmila Samsonova.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.211.715. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.

Citeşte şi: Start lansat pentru Sorana Cîrstea la Dubai! Victorie în două seturi cu Sofia Kenin