16.6 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisStart lansat pentru Sorana Cîrstea la Dubai! Victorie în două seturi cu Sofia Kenin

Sorana Cîrstea a învins-o pe americanca Sofia Kenin cu 6-3, 7-6 (7/2), duminică, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari.

Cîrstea (33 ani, 22 WTA) s-a impus după o oră şi 43 de minute în care a reuşit nu mai puţin de 18 aşi în duelul cu Kenin (25 ani, 55 WTA).

Cîrstea, care şi-a asigurat un cec de 20.650 de dolari şi 65 de puncte WTA, o va înfrunta în turul secund pe învingătoarea dintre ucraineanca Daiana Iastremska şi rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie numărul 13.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.211.715. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.

Citeşte şi: Rafael Nadal a declarat, oficial, forfait pentru Doha! Vezi ce a zis despre Indian Wells!