5.3 C
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea a făcut faţă doar un set cu Jabeur la Adelaide

Sorana Cîrstea a făcut faţă doar un set cu Jabeur la Adelaide

Sorana Cîrstea s-a oprit în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide. Românca a fost învinsă de tunisianca Ons Jabeur, principala favorită, cu scorul de 7-6 (1), 6-1, după o oră şi 19 minute.

În primul set, partida a fost extrem de echilibrată, cu nu mai puțin de patru break-uri. Setul a ajuns în cele din urmă la tiebreak, acolo unde Jabeur a început foarte bine, cu două minibreak-uri, ducând rapid scorul la 4-0. Finalista de la Wimbledon din 2022 a dus scorul la 6-1, iar după două mingi de set salvate de Sorana, Jabeur a închis primul set cu 7-3 în tiebreak.

Tiebreak-ul din primul set s-a dovedit a fi decisiv în economia partidei, deoarece Sorana nu a reușit să mențină același nivel și în setul secund. Jabeur a luat break, apoi românca nu a mai putut ţine ritmul şi a cedat la unu actul al doilea.

Cîrstea şi Jabeur sunt acum la egalitate, 2-2, după ce românca a câştigat în 2013 în primul tur la Doha, cu 2-6, 6-3, 6-0, şi în 2014 în primul tur la Baku, scor 6-3, 6-3, Jabeur impunându-se anul trecut în primul tur la Roma, cu 6-0, 7-6 (1). Sorana Cîrstea rămâne cu un cec de 11.145 dolari şi 55 de puncte WTA pentru participare.

În sferturi, Ons Jabeur o va întâlni pe Marta Kostyuk. Numărul 69 WTA din Ucraina a trecut în optimi de Elena Rybakina, scor 6-7(5), 6-2, 6-3.

Citeşte şi: Probleme mari pentru Emma Răducanu! A spus PA turneului de la Auckland