10.9 C
Știri de ultima orăSportTenisProbleme mari pentru Emma Răducanu! A spus PA turneului de la Auckland

Probleme mari pentru Emma Răducanu! A spus PA turneului de la Auckland

Emma Răducanu s-a oprit în optimile turneului „WTA 250” de la Auckland, britanica alegând să se retragă în timpul meciului cu Viktoria Kuzmova din cauza unei probleme la gleznă. La 1-1 la seturi (0-6, 7-5), Emma a decis să nu mai continue partida, pentru că aşa ar fi riscat să se accidenteze mai greu şi să rateze Australian Open.

Sportiva britanică a început perfect meciul și a câștigat primul set după doar 23 de minute de joc, scor 6-0. Slovaca a ripostat, a profitat de faptul că Răducanu (78 WTA) și-a luxat glezna și și-a adjudecat manșa secundă cu 7-5. Emma a primit îngrijiri medicale, dar nu a putut continua partida și a părăsit terenul cu lacrimi în ochi.

Rămâne de văzut cât de gravă este accidentarea campioanei de la US Open 2021 și dacă aceasta se va recupera la timp pentru a participa la Australian Open (16-29 ianuarie).

Viktoria Kuzmova (134 WTA) va juca în sferturile turneului de la Auckland (Noua Zeelandă) cu Danka Kovinic (60 WTA).

Citeşte şi: Capăt de drum pentru Ruse la Auckland! Muchova i-a venit de hac româncei