22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisFilip Jianu a obţinut calificarea în sferturi la Oeiras

Filip Jianu a obţinut calificarea în sferturi la Oeiras

Tenismanul român Filip Cristian Jianu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Oeiras (Portugalia), dotat cu premii totale de 36.000 de euro, după ce l-a învins pe sârbul Hamad Medjedovic cu scorul de 6-2, 6-3. Jianu (21 ani, 304 ATP) a obţinut victoria după o oră şi 21 de minute în faţa favoritului numărul patru (19 ani, 255 ATP).

În sferturi, Jianu va primi replica austriacului Maximilian Neuchrist (31 ani, 274 ATP), cap de serie numărul şase. Românul şi-a asigurat un cec de 1.000 de euro şi 9 puncte ATP.

Filip Jianu s-a calificat în sferturi şi la dublu, alături de belgianul Raphael Collignon, după 7-5, 2-6, 11-9 cu germanii Elmar Ejupovic/Louis Wessels, iar următorii adversari vor fi francezii Jonathan Eysseric/Pierre-Hugues Herbert, principalii favoriţi.

În sferturi s-a calificat şi Victor Cornea, alături de cehul Petr Nouza, favoriţii numărul patru câştigând cu 6-0, 6-2 în faţa cuplului Jay Clarke (Marea Britanie)/Gian Marco Moroni (Italia). În sferturi, Cornea şi Nouza vor înfrunta portughezii Joao Domingues/Pedro Sousa.

Calificarea în sferturi a adus perechilor câte 390 de euro şi 9 puncte ATP la dublu.

Citeşte şi: Lecţie de tenis! Irina Begu a defilat cu Ostapenko şi merge în sferturi la Adelaide