10 C
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea, fără şanse în duelul cu Kvitova, de la Cincinnati

Sorana Cîrstea, fără şanse în duelul cu Kvitova, de la Cincinnati

Sorana Cîrstea (40 WTA) a fost eliminată în turul secund al turneului de la Cincinnati, sportiva noastră fiind învinsă în două seturi de Petra Kvitova, scor 6-2, 6-3. Aflată pe locul 28 în clasamentul mondial, Kvitova s-a impus după doar 65 de minute de joc.

Jucătoarea din Cehia s-a impus de trei ori la retur și a servit foarte bine pe toată durata partidei (Cîrstea a avut două mingi de break, dar nu a reușit să le fructifice). Kvitova are acum 6-4 în meciurile directe cu Cîrstea, după ce românca a câştigat precedentul lor duel, anul acesta, la Australian Open, cu 6-2, 6-2, în primul tur.

Pentru prezența în turul al doilea, Sorana Cîrstea va primi un cec de 16.340 de dolari şi 60 de puncte în clasamentul WTA.

Competiție de categorie WTA 1000, turneul se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022. Are premii totale $2.527.250, iar la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis).

Citeşte şi: Simona Halep, accidentată la picior, s-a retras de la Cincinnati