14.5 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu, calificată în optimile probei de dublu de la Cincinnati

Irina Begu, calificată în optimile probei de dublu de la Cincinnati

Perechea româno-italiană Irina Begu/Martina Trevisan s-a calificat, luni, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, după 6-4, 7-6 (5) cu japonezele Eri Hozumi/Makoto Ninomyia.

Begu şi Trevisan au obţinut victoria după o oră şi 43 de minute, după ce au salvat o minge de set în actul secund, la 5-4 pentru nipone.

În optimi, Begu şi partenera sa vor juca împotriva perechii câştigătoare dintre Alize Cornet (Franţa)/Jil Teichmann (Elveţia) – Gabriela Dabrowski (Canada)/Giuliana Olmos (Mexic/N.5).

În alt meci din primul tur, Monica Niculescu şi Natela Dzalamidze (Georgia) au fost întrecute de chinezoaicele Yifan Xu/Zhaoxuan Yang, capi de serie numărul opt, cu 4-6, 6-3, 10-6.

Citeşte şi: Simona Halep are alt adversar în primul tur de la Cincinnati! Muchova s-a retras!