25.1 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisVictorii pentru Ana Bogdan şi Gabriela Lee Talabă la turneul WTA de la Varșovia

Victorii pentru Ana Bogdan şi Gabriela Lee Talabă la turneul WTA de la Varșovia

Ana Bogdan (108 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Varșovia, competiție de categoria WTA 250, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari. Sportiva noastră s-a impus în două seturi, scor 6-0, 6-4, în faţa jucătoarei Katerina Siniakova (Cehia, 86 WTA). Confruntarea a durat o oră și 35 de minute.

Prin calificarea în sferturile de la Varșovia, Ana Bogdan și-a asigurat un cec de $6.200 și 60 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

Pentru un loc în semifinale va lupta cu învingătoarea partidei dintre Nadia Podoroska (Argentina, 211 WTA) şi Laura Pigossi (Brazilia, 113 WTA).

România mai are o reprezentantă pe tabloul principal de la Varșovia, pe Gabriela Lee Talabă (146 WTA). Aceasta lucky loser și s-a calificat miercuri în optimi după ce a trecut, scor 3-6, 6-2, 7-5, de Raluca Georgiana Șerban (185 WTA), care reprezintă Ciprul, informează Hotnews.

În optimi, pe Talabă o așteaptă, cel mai probabil, un meci cu Iga Swiatek (lidera WTA). Poloneza va juca cu Magdalena Frech (82 WTA).

Citeşte şi: Amical l ACSO Filiaşi, victorie la pas cu „Gică Popescu“ U19 (GALERIE FOTO)